Riksväg 40
 
 
Riksväg 40 mellan Borås och Jönköping är inte byggd för att klara den mängd trafik som dagligen använder vägen. Trafikmängden har också stadigt ökat de senaste åren, och allt tyder på att den kommer att fortsätta öka. Detta har lett till många olyckor, men även till problem med framkomlighet och onödiga miljöbelastningar. Enligt vägverkets beräkningar kommer en utbyggnad av vägen till motorväg att leda till en minskning av antalet döda och svårt skadade med 40-50 %. Vägverket har dock inte tillräckligt med pengar för att bygga ut hela vägen till motorväg. På större delen av sträckan mellan Jönköping och Ulricehamn har därför vägen byggts om till så kallad 2+1 väg, dvs. en mötesfri väg med mitträcke. 
 
Mellan Ulricehamn och Borås är vägen för smal och har för många anslutningsvägar för att möjliggöra en sådan lösning. Här har därför andra tillfälliga åtgärder genomförts som ombyggnad av vissa korsningar, hastighetsövervakning med kameror etc. Allt för att minska antalet olyckor.  
 
Byggande av en motorväg öster om Borås i riktning mot Ulricehamn har påbörjats, men arbetet tar tid. En motorvägsetapp mellan Borås stad och Dalsjöforsmotet öppnades hösten 2006 och etappen Rångedalamotet/Dållebo öppnades för trafik den 24 november 2007. Enligt gällande nationella plan för vägtransportsystemet 2004-2015 ska motorvägen vara utbyggd till Ulricehamn senast år 2015. 

Vägutredningen för denna sista etapp finns hos regeringen för tillåtlighetsprövning. Samtidigt arbetar Vägverket i samarbete med kommunen, med en arbetsplan för denna sträcka.
 
Under våren 2010 planeras byggstart av sträckan Dållebo – Hester.
 
 

 
Genvägar
Vem är du?

Vad söker du?
Kontakt
Kontaktperson
Utvecklingschef
Håkan Jacobsson
Tfn: 0321-595030
uiqt|wBpisiv5rikwj{{wvH}tzqkmpiuv5{muiqt|wBswuu}vH}tzqkmpiuv5{mswuu}vH}tzqkmpiuv5{m