Kontakta oss

Här hittar du kontaktinformation till oss som arbetar på Ulricehamns stadsbibliotek, filialbibliotek och utlåningsstationer.

Bibliotekarie på Ulricehamns stadsbibliotek. Foto: Sören HåkanlindFoto: Sören Håkanlind

Ulricehamns stadsbibliotek
Stadsbiblioteket
Badhusgatan 1,
523 86 Ulricehamn

Expedition stadsbiblioteket, omlån, biljetter
lanedisk@ulricehamn.se
0321-595150

Stadsbiblioteket upplysning, information
infodisk@ulricehamn.se
0321-595151

Personal

Enhetschef Bibliotek, allmänkultur
Anna-Lena Johansson
annalena.johansson@ulricehamn.se
0321-59 51 53

Bibliotekarie, barn, filialföreståndare Hökerum, systemansvarig
Petra Berglund
petra.berglund@ulricehamn.se
0321-59 51 54

Bibliotekarie, webb, lokal litteratur, släktforskning
Sofia Carlenberg
sofia.carlenberg@ulricehamn.se
0321-59 51 52

Bibliotekarie, barn, programansvarig
Britt Dahlström
britt.dahlstrom@ulricehamn.se
0321- 59 51 59

Biblioteksassistent, ekonomi
Carina Forsberg
carina.forsberg@ulricehamn.se
0321-59 51 56

Biblioteksassistent/bokuppsättare
Inger Gotting
inger.gotting@ulricehamn.se
0321-59 51 55

Biblioteksassistent, barn, programansvarig
Gisela Hellstrand
gisela.hellstrand@ulricehamn.se
0321-59 51 54

Biblioteksassistent, katalogansvarig
Marianne Johansson
marianne.johansson2@ulricehamn.se
0321-59 51 57

Bibliotekarie, katalog, filialföreståndare Blidsberg
Elin Liljemark
elin.liljemark@ulricehamn.se
0321-59 51 57, 0321-59 55 62 (Blidsberg)

Bibliotekarie, katalog, filialföreståndare Gällstad
Malin Lindén
malin.linden@ulricehamn.se
0321-59 51 57, 0321-59 51 63 (Gällstad)

Bibliotekarie, Boken kommer, talböcker, programansvarig
Nancy Lindström
nancy.lindstrom@ulricehamn.se
0321-59 51 52

IT-bibliotekarie, systemansvarig, filialföreståndare Grönahög
Anna-Karin Svensson
annakarin.svensson@ulricehamn.se
0321-59 51 52, 0321-762 04 (Grönahög)

Bibliotekarie, vik.
Anna Vallin
anna.vallin@ulricehamn.se

Övriga filialer

Filialföreståndare Älmestad
Lena-Britt Cederblad
lenabritt.cederblad@ulricehamn.se
0321- 59 55 55

Filialföreståndare Trädet
Aina Johansson
aina.johansson@ulricehamn.se
0321-59 51 64

Filialföreståndare Dalum, Timmele
Anette Rosell
anette.rosell@ulricehamn.se
0321-59 51 67 (Timmele)
0321- 59 51 60 (Dalum)


Publicerat av Sofia Carlenberg den 4 januari 2017, senast ändrad den 4 september 2018

Hjälpte informationen på denna sida dig?